Advertisement
 |  Mapa serwisu  |  Galeria fotografii  |  Linki  |  Kontakt  | 
Strona główna arrow Nasza Gmina arrow Zabytki arrow Kościół Parafialny w Grodźcu
Kościół Parafialny w Grodźcu Drukuj E-mail

Image     Kościół Parafialny w Grodźcu -  Parafia została założona w XVI w. (do 1818 r. należała do arch. gnieźnieńskiej). Pierwszy kościół parafialny p.w. św. Andrzeja Apostoła, drewniany, który istniał na pewno od początku funkcjonowania parafii, w l pół. XVIII w. zupełnie podupadł. W jego miejscu Aleksander Kożuchowski, dziedzic miejscowy, wystawił w 1746 r. nowy kościół drewniany, który spalił się w 1893 r. Od niepamiętnych czasów kościół grodziecki posiadał figurę Najśw. Maryi Panny, uważaną powszechnie za cudowną (obecnie nie istniejąca).Obecny kościół parafialny p.w. św. Wojciecha zbudowany za czasów ks. Wojciecha Góreckiego, w latach 1893-1900, był konsekrowany w 1901 r.


Image Odnowiony w 1917 r., malowany w 1928 r. Jest to budynek neogotycki, murowany. W ołtarzu głównym figura św. Wojciecha, patrona kościoła i parafii. W ołtarzach dwóch kaplic bocznych figury św. Józefa i św.Antoniego. W dwóch ołtarzach w bocznych nawach obrazy Najśw. Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Częstochowskiej (z pracowni E. Jędrzejczyka z Częstochowy). Ołtarze są fundacją Kwileckich.W prezbiterium polichromia nieznanego artysty; w nawie, kaplicach i loży polichromia została wykonana przez Zofię Baudouin de Courtenay. W latach 1974-1975 została odnowiona polichromia. W ostatnich latach zostały założone witraże, które zaprojektowali i wykonali Władysław i Wojciech Koziołowie z Torunia.

ImagePrzedstawiają postaci św. Wojciecha i św. Stanisława oraz sceny Zwiastowania, Narodzenia Pana Jezusa, Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny, Ukoronowania Najśw. Maryi Panny, Chrzest Pana Jezusa, Ukrzyżowanie, Zmartwychwstanie i Zesłanie Ducha Świętego. W kaplicach witraże przedstawiają: św. Kazimierza, św. Jadwigę, Ojca Świętego Jana Pawła II i Sługę Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Następny >

 


Czyste środowisko 

Przedszkole marzeń 

     
 
 DUKAT LOKALNY 4PARTNERKI

Fundacja Orange