Advertisement
 |  Mapa serwisu  |  Galeria fotografii  |  Linki  |  Kontakt  | 
Strona główna
LUDZIE Z ŻELAZNYCH DOMÓW  Wystawa o Puszczy Pyzdrskiej Drukuj E-mail

                  Image 

         „LUDZIE Z ŻELAZNYCH DOMÓW” – Wystawa o Puszczy Pyzdrskiej

 W Bibliotece Publicznej Gminy Grodziec  15 marca 2016 r. odbyło się spotkanie z panem Przemysławem Kowalskim z Towarzystwa Kulturalnego „ECHO PYZDR”. Wraz z małżonką Wiesławą Kowalską, upowszechnia wiedzę o zabytkach naszego regionu, a szczególnie olęderskie dziedzictwo Puszczy Pyzdrskiej.  Autor spotkania zaprezentował mobilną wystawę fotograficzną przedstawiającą aktualne krajobrazy Puszczy Pyzdrskiej  i dokumenty archiwalne. Podczas prelekcji  autor wystawy opowiedział o charakterystycznym akcencie architektury Puszczy Pyzdrskiej, tak zwanych „żelaznych domach”.  Są to budynki , które powstały ponad sto lat temu, do budowania których wykorzystano rudy żelaza, używane wcześniej przez osadników olęderskich przybyłych na te tereny w XVIII wieku.  Uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć projekcję filmu dotyczącego tej historycznej krainy geograficznej we wschodniej Wielkopolsce.

W trakcie spotkania uczestnicy otrzymali  publikację „Dizajn na ludowo” autorstwa dr J. Górskiej-Streicher oraz płytę filmem „Ludzie z Żelaznych domów”. Słuchacze byli zachwyceni spotkaniem . Docenili, że dowiedzieli się wielu interesujących informacji na temat przeszłości terenów, na których żyją. Ponadto bardzo chętnie wymieniali się informacjami o życiu swoich przodków, wspominali historie zasłyszane od starszych członków rodziny.Wernisaż i wykład  pokazały, że tradycja, kultura i przeszłość są bardzo ważne w życiu każdego człowieka. 

Biblioteka Publiczna serdecznie zaprasza do obejrzenia wystawy każdego dnia w godzinach pracy biblioteki do 23 marca 2016 roku. 

ImageImage


< Poprzedni   Następny >
Aktualnie jest 6 gości online

 


Czyste środowisko 

Przedszkole marzeń 

     
 
 DUKAT LOKALNY 4PARTNERKI

Fundacja Orange